Konkurs

Komunikat prasowy po zamknięciu Konkursu

NARESZCIE MAMY WYNIKI KONKURSU:

Werdykt Jury Konkursu – tutaj

SERDECZNE GRATULACJE!!!

Wideorelacja z Konkursowej Gali, cz. 1.

Obejrzyj galerię Koprowskiego – Competition Gala

Competition Gala – fotki Bogusi Filip

Sylwetki laureatów – Amelie Gnatek

Sylwetki laureatów – Michał Skarżyński

Sylwetki wielu innych laureatów znajdziesz w Pulsie Polonii

kliknij tutaj

 31 lipca 2017. Po 6 miesiącach trwania konkursu nastąpiło jego zamknięcie. Mamy wielki plon, w tym masę wspaniałych piosenek! Jak wyglada wstępne podsumowanie?

Tutaj mamy podsumowanie konkursu po polsku

A tutaj podsumowanie po angielsku.

Nadszedł wielki moment. 4  lutego 2017 r., o  północy czasu wschodnio-australijskiego uroczyście ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs “Kosciuszko Bicentenary” w hołdzie Kościuszce – Przyjacielowi Ludzkości. Jeśli drogie ci są hasła Wolności i Równych Praw,  weź udział w konkursie z okazji  Roku Kościuszki ogłoszonego przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej, świętowanego pod auspicjami UNESCO z okazji  dwusetnej rocznicy śmierci Kościuszki.

Oto nasz Regulamin (PDF) REGULAMIN KONKURSU KOŚCIUSZKOWSKIEGO  

a tutaj Karta Zgłoszeniowa DOCX KARTA ZGŁOSZENIOWA UCZESTNIKA KONKURSU

lub jak kto woli Karta Zgłoszeniowa PDF  KARTA ZGŁOSZENIOWA – PDF

 erniannouncementINFORMACJE O KONKURSIE. Inicjatorem Konkursu jest sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Kopiec Kościuszki, The Kosciuszko Foundation i Polską Fundację Kościuszkowską. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody o łącznej wartości ponad 10 tysięcy dolarów australijskichoraz inne, atrakcyjne nagrody rzeczowe. W Konkursie mamy trzy kategorie : muzyczną, graficzną oraz literacką. Zachęcamy do komponowania piosenek, pieśni, lub ballad po polsku lub po angielsku, lub utworu instrumentalnego i nadsyłania ich pocztą elektroniczną w formie audio lub wideo. I nagroda za najlepszą piosenkę lub kompozycję TRZY tysiące dolarów! W kategorii graficznej duża rozmaitość  form: portrety, sceny rodzajowe, kolaże, komiksy, karykatury, plakaty, memy, logotypy – do nadsyłania w postaci digital. W kategorii literackiej oczekujemy wierszy lub opowiadań po polsku lub angielsku, nie dłuższych niż tysiąc słów. Biorąc udział w konkursie masz fantastyczną szansę zaprezentowania swych  talentów w skali międzynarodowej. Konkurs ogłoszony 4 lutego tego roku potrwa do 31 lipca. Na czele zespołu jurorów stoi Prof. Alex Storożyński, wieloletni dyrektor nowojorskiej  Kosciuszko Foundation. Całą listę jurorów, informacje o nagrodach itp znajdziesz w REGULAMINIE KONKURSU. Werdykt Jury  będzie ogłoszony  3 października 2017 podczas uroczystej gali w Sydney.

Organizatorka zaprasza. Obejrzyj wideo.  A tu zaproszenie – audio.

Media o konkursie – pierwsze komunikaty. Tu pierwsza porcja linków.

Zapraszamy do zakładek   “Łącza” (czyli linki), “Kościuszko”,”Dwustulecie” oraz do wersji angielskiej naszej strony internetowej.

TU ŚCIĄGI KONKURSOWE, BIBLIOGRAFIA I SKARBNICA LINKÓW

 Tymczasem zapraszamy do studiowania  materiałów pomocniczych,  rekomendowanej bibliografii i innych źródeł. Chcemy Was przygotować jak najlepiej do konkursu. Niechaj Kościuszko przyniesie Wam sławę!

Na wstępie możecie wzbogacić swą wiedzę o mało znanym epizodzie z życia Kościuszki – pobycie w carskiej niewoli, wyjściu na wolność  i półrocznej podróży przez śniegi Finlandii i Szwecji, potem przez Anglię, w drodze do Ameryki. To wszystko w filmie dokumentalnym pt. “Kościuszko: Jeszcze Polska zatańczy” produkcji Kosciuszko Heritage Inc.

cp31-departureok

Nasz film na YouTube po polsku

Nasz film na YouTube po angielsku

BIBLIOGRAFIA

kosciuszkoksiazechlopowbookLektura numer 1! Wśród setek książek na temat Kościuszki, najlepszą na świecie i najbardziej wszechstronną jest książka Alexa Storozynskiego „Kościuszko, książę chłopów” wydana w przekładzie na język polski w 2011 r. Znakomite dzieło, napisane po angielsku,  Peasant Prince. Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution” wydane zostało w Nowym Jorku w 2009 r.

Recenzja książki Storozynskiego

kosciuszkoprzyjacielewolnoscibookLektura numer 2! Dzieło amerykańskich historyków Gary B. Nasha i Grahama R.G. Hodgesa “Przyjaciele wolności” w przekładzie polskim wydano w 2010 r. A oto pełny tytuł dzieła napisanego po angielsku: “Friends of Liberty.Thomas Jefferson, Tadeusz Kościuszko and Agrippa Hull. A Tale of three Patriots, Two Revolutions, and A Tragic Betrayal of Freedom in the New Nation” (NY 2008).

Recenzja z “Przyjaciół wolności”

20 grudnia 2016. Dzisiaj pierwsza ściąga konkursowa. Jesli szukasz inspiracji, aby przedstawić Kościuszkę w ostatnich latach jego życia, poczytaj o podjętej przez niego heroicznej akcji ratowania francuskich wiesniaków przed rozbestwionymi żołnierzami polskimi z carskiej armii. Mało znany epizod, a jakże znaczący. Kliknij na poniższy link.

Cudny epizod w miasteczku Cugn

Kolejna ściąga:

 Jak żydzi opłakiwali śmierć Naczelnika

ŚCIĄGA konkursowa tym razem dot. Niemcewicza- najserdeczniejszego przyjaciela Kosciuszki. O Niemcewiczu można nieskończenie. Wielki patriota, bliski przyjaciel Kościuszki, współtwórca Konstytucji 3 Maja, poseł,senator-kasztelan Królestwa Polskiego; nieustraszony krytyk carycy Katarzyny, człowiek honoru i wielkiej uczciwości, a także skromności; dziennikarz, płodny pisarz, satyryk, poliglota, historyk, bywalec salonów, podróżnik, niezwykle towarzyski, trochę plotkarz, ale w tajnych sprawach Kosciuszki trzymający język za zębami – najwierniejszy przyjaciel! Człowiek mający  kawał historii Polski w małym palcu – naoczny świadek wielu wydarzeń, zmarł na emigracji w Paryżu w wieku 84 lat. Swoje pamiętniki skończył pisać na dzień przed śmiercią.  Polecamy lekturę artykułu pt. “Niemcewicz – moja miłość nr 2 (po Kościuszce” – tam skarbnica linków.

W tym artykule podajemy linki do dzieł Niemcewicza

Niemcewicz, moja miłość nr 2 – czytaj artykuł

PP – Fragment Pamiętników Niemcewicza (1)

PP Pamiętniki Niemcewicza (2) plotki o carycy

PP- Fragmenty Pamiętników Niemcewicza (3) – awantury 3 Maja

PP – Niemcewicza Pamiętniki cz.4 (o braciach zdrajcach i bohaterach)

Jesteś poetą? Chcesz napisać wiersz o Kosciuszce? Zobacz, co napisali inni.

W hołdzie Kościuszce – wiersze po angielsku

tadeusz-kosciuszkbyfiala160oIKONOGRAFIA KOŚCIUSZKOWSKA. APEL DO ARTYSTÓW GRAFIKÓW. Ciekawe, czy  na świecie jest więcej pomników Kościuszki niż jego portretów? Warto policzyć, ale portretów jest chyba jednak więcej. Część z nich zgromadziliśmy tu w jednej fotogalerii, w porządku chronologicznym. Popatrzmy, co za bogactwo stylów zaprezentowanych w ciągu stuleci. Współczesne dzieła  też emanują miłością i podziwem. Owszem, możemy mówić o obfitości portretów i obrazów, ale prawdą też jest, że wiele epizodów z życia Kosciuszki pozostaje wizualnie nieudokumentowanych. Papatrzmy więc, jak możemy wypełnic te luki… Kliknij tu i wejdź na fotogalerię. 

Kompozycje Kościuszki w różnych wykonaniach Link do listy utworów – tutaj.

kosciuszko-komponujebluehania

Co za paradoks! „Żołnierz waleczny, ale nie genialny, zwycięzca w jednej małej bitwie, zwyciężony w drugiej, posiekany jeniec, więzień, tułacz odcięty od Ojczyzny… Dlaczegóż mimo to stał się uczczonym i umiłowanym patronem Polski? Wielki Charakter! Jeżeli Polska mieści się w jednym człowieku, to tylko w Kościuszce” – tak powiedział w roku 1937 wybitny publicysta polski, Aleksander Świętochowski, a przewspaniały  ten cytat przypomniał w roku 1970 w audycji Radia Wolna Europa Andrzej Pomian.  Skarbnica linków do słuchowisk i audycji o Kościuszce – tutaj.

NAGRODA “PIERWSZY NA MECIE” JUŻ PRZYZNANA. Zgodnie z Regulaminem mamy nagrodę dla  osób, które  najszybciej, jako pierwsze przysłały swoje prace na konkurs. Mamy już pierwszą nagrodę w kategorii grafiki i pierwszą w kategorii literatury (proza). Obie prace zostały już opublikowane na portalu Puls Polonii.  Tu link do “Pierwszych na mecie”   Czekamy teraz na pierwszą kompozycję, albo piosenkę. CDN

4 Marca 2017. I ciąg dalszy nastąpił! Jest piosenka! Pierwszy na mecie w kategorii muzycznej. Piosenka “Ballada o Górze Kościuszko”

 hotelk-latem-wolnecopyrightsca1900HOTELE “KOSCIUSKO” W AUSTRALII. Piękna opowieść z 1928 roku – Hotel Kosciusko w Perisher Valley. Autorka – Olive Lamble, córka byłego menadżera hotelu, póżniejszego dyrektora Rządowego Biura Turystycznego w Nowej Południowej Walii,  dynamicznie działajacego na rzecz promocji Mt Kosciuszko i rozwoju turystyki w Snowy Mountains. A Walk through the old Kosciuszko Hotel

sugg-paint-garden450Gdzie Kościuszko dumał, wspominał, planował? W tajemniczym, skalnym  ogródku nad rzeką Hudson.  Opowieść o ogródku Kościuszki – czytaj!   Trochę inaczej o tym samym ogródku: teraz po angielsku!  Oba artykuły z pewnością  zainspirują poetów i malarzy… i kompozytorów.

PROMOCJA KONKURSU NA ANTENIE RADIA ABC Wywiad i promocja w Radiu ABC Canberra (14 marca 2017 r.)

W niewoli Carskiej-bawiacy carskie dzieciMamy nadzieję, że na konkurs napłyną również karykatury Kościuszki… Może Was zainspiruje ten oto obrazek namalowany kilka lat temu przez  znakomitego grafika i malarza polskiego Piotra Szałkowskiego. Oto Kościuszko w niewoli carskiej “bawiący” carskie dzieci.   * * * * * * * * * * *

“Przyjaciel Ludzkości”. Pod takim hasłem odbywa się nasz wielki konkurs międzynarodowy. Z tej okazji  publikujemy  opowieść o przyjaźni Kościuszki z synem afrykańskich niewolników, Agrypą Hull. To właśnie Agrypa był dla Kościuszki inspiracją do sporządzenia słynnego testamentu, w którym swemu przyjacielowi Jeffersonowi zlecił  wykupienie niewolników oraz ich edukację, kóra przygotuje ich do życia na wolności. Materiał  opracowałam na podstawie książki amerykańskich historyków  G.B. Nash’a i G.R.Hodges’a  Friends of Liberty. Thomas Jefferson, Tadeusz Kościuszko, and Agrippa Hill. A Tale of Three Patriots, Two Revolutions, and a Tragic Betrayal of Freedom in the New Nation, wydanej także w Polsce pt. “Przyjaciele wolności”. Razem przeszli  szlak bojowy walcząc o niepodległość Ameryki, razem  kładli fundamenty pod nowe państwo. Niezwykłe trio: cudzoziemiec Kościuszko, Thomas Jefferson  zwany Ojcem Niepodległości  i czarnoskóry Agrypa Hull. Rewolucja Amerykańska przedziwnie splotła ich  losy. Całej trójce leżała na sercu sprawa wolności i równych praw dla ludzi wszystkich ras. Jednak u końca drogi jeden z nich zdradził szczytne ideały. Zapraszamy do lektury czterech odcinków opowieści.

Odcinek Pierwszy                    

DwajwOgrodzie

Opowieści o Agrypie część druga

O Kościuszce, Jeffersonie i Agrypie – Część Trzecia

Przyjaciele Wolności – Część Czwarta (ostatnia)

Po prawej: Kościuszko z Agrypą w ogrodzie na West Point; rzeźba Tracy H. Sugg.

Advertisements